Co to jest runtime broker i dlaczego generuje wysokie użycie procesora w systemie Windows?

(Zaktualizowano: 2 października, 2023)

Co to jest runtime broker – runtimebroker.exe?

Runtime Broker (runtimebroker.exe) to aplikacja wykonawcza firmy Microsoft, która działa w systemie Windows, począwszy od systemu Windows 8. Głównym celem tego brokera wykonawczego jest zarządzanie uprawnieniami dla aplikacji ze Sklepu Windows, aby te mogły korzystać z systemu Windows. Proces “runtime broker” można łatwo znaleźć w Menedżerze zadań. Klikając prawym przyciskiem myszy na “runtimebroker.exe”, można wybrać różne opcje, takie jak “zakończ zadanie”.

W niektórych przypadkach użytkownicy zauważają, że proces Runtime Broker zużywa dużą ilość pamięci RAM lub procesora. Może to być spowodowane błędami w aplikacji lub wymagać aktualizacji. W przypadku problemów z zużyciem pamięci przez brokera, warto sprawdzić aktualizacje systemu lub ustawić odpowiednie uprawnienia dla aplikacji korzystających z systemu Windows. Jeśli podejrzewasz, że runtimebroker.exe to wirus, zawsze warto przeskanować system odpowiednim oprogramowaniem antywirusowym.

Przeczytaj też: Jak naprawić wysokie zużycie procesora przez WSAPPX w Microsoft Windows 10

Dlaczego Runtime Broker powoduje duże obciążenie procesora w systemie Windows 10?

Runtime Broker jest integralną częścią systemu Windows, odpowiedzialną za monitorowanie aplikacji ze Sklepu Windows pod kątem dostępu do określonych funkcji systemu. Jednak w niektórych przypadkach użytkownicy zauważają, że Runtime Broker powoduje duże obciążenie procesora. Oto kilka powodów, dla których może się to zdarzyć:

  1. Wadliwe aplikacje: Aplikacje ze Sklepu Windows mogą czasem działać nieprawidłowo, co prowadzi do nadmiernego wykorzystania zasobów przez Runtime Broker.
  2. Wycieki pamięci: Runtime Broker może napotkać problem z tzw. wyciekami pamięci, które prowadzą do ciągłego zużycia dużej ilości RAM i obciążenia procesora.
  3. Aktualizacje systemowe: Po aktualizacjach systemu Windows mogą wystąpić tymczasowe skoki w zużyciu zasobów przez różne procesy, w tym przez Runtime Broker.
  4. Błędy w systemie: Niekiedy problem z Runtime Brokerem może wynikać z głębszych błędów w systemie operacyjnym.
  5. Zbyt wiele aktywnych aplikacji: Uruchamianie wielu aplikacji jednocześnie, zwłaszcza tych, które intensywnie korzystają z zasobów, może prowadzić do obciążenia Runtime Broker.
Zobacz:  PS Vita - konsola, która daje Ci mnóstwo możliwości

W przypadku zauważenia nadmiernego obciążenia procesora przez Runtime Broker warto podjąć odpowiednie kroki: zaktualizować system, zakończyć i ponownie uruchomić wadliwe aplikacje lub w skrajnych przypadkach przeskanować system w poszukiwaniu potencjalnych zagrożeń.

Przeczytaj również: Jak wyłączyć napisy na żywo w Chrome na Windows 11 i Macbook

Czy mogę wyłączyć brokera wykonawczego?

Można wyłączyć Runtime Broker (brokera wykonawczego), ale warto rozważyć kilka kwestii przed podjęciem takiej decyzji.

Runtime Broker jest odpowiedzialny za zarządzanie uprawnieniami aplikacji ze Sklepu Windows, monitorując, czy aplikacje nie próbują korzystać z funkcji systemowych w sposób nieodpowiedni lub szkodliwy. Wyłączenie go może spowodować pewne problemy z działaniem tych aplikacji.

Jeśli chcesz wyłączyć Runtime Broker z powodu nadmiernego zużycia zasobów, może to być jedynie tymczasowe rozwiązanie. Lepiej jest zidentyfikować i rozwiązać źródłowy problem. Na przykład, jeśli konkretna aplikacja powoduje, że Runtime Broker zużywa dużo zasobów, warto rozważyć reinstalację tej aplikacji.

Jeżeli nadal chcesz wyłączyć Runtime Broker:

  1. Możesz zakończyć jego działanie przez Menedżera zadań (klikając prawym przyciskiem myszy na proces i wybierając “Zakończ zadanie”), ale pamiętaj, że zostanie on automatycznie uruchomiony ponownie przy następnym uruchomieniu systemu lub gdy jakaś aplikacja będzie go potrzebować.
  2. Jeśli chodzi o trwałe wyłączenie, wymagałoby to głębszych zmian w konfiguracji systemu, co nie jest zalecane.

Zamiast wyłączania Runtime Broker, warto skupić się na znalezieniu przyczyny jego nadmiernego zużycia zasobów i odpowiednio ją rozwiązać.

Kliknij aby ocenić:
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Głowne sklepy internetowe
Technologia

Stworzenie sklepu internetowego czy gotowa platforma?

Technologia

Jakie cechy powinno mieć idealne etui na telefon?

Technologia

Zastosowanie informatyki przemysłowej w optymalizacji procesów produkcyjnych

Technologia

Zadbaj o swój MacBook: Kompleksowy przewodnik po serwisach w Warszawie

Technologia

Profesjonalny druk 3D – wsparcie dla Twojego projektu

Technologia

Jak łatwiej prać i suszyć ubrania?

Technologia

Wzmacniacz słuchawkowy: Wszystko, co musisz wiedzieć

Technologia

Jakie rodzaje oprogramowania na zamówienie mogą być zaprojektowane przez specjalistów?

Technologia

Laptop do nauki. Jaki warto wybrać?