Profesjonalny druk 3D – wsparcie dla Twojego projektu

(Zaktualizowano: 18 kwietnia, 2024)

Druk 3D to technologia, która stale zyskuje popularność w wielu obszarach – szczególnie w przemyśle i w zastosowaniach naukowo-badawczych. Aby wykorzystać jej potencjał w pełni, warto postawić na profesjonalny sprzęt. Jednym z najbardziej docenianych dostawców drukarek 3D jest firma Formlabs.

Gdzie wykorzystuje się drukarki 3D?

Choć pierwsze drukarki 3D powstały już w latach 70. i 80. XX wieku, prawdziwy rozwój tej technologii nastąpił stosunkowo niedawno. Szybki wzrost popularności druku 3D w ostatnich latach wiąże się przede wszystkim z obniżeniem kosztów i dostępem do bardziej zaawansowanych technologii, które zapewniają wyższą precyzję i sprawniejsze projektowanie. Dzięki temu drukarki 3D są obecnie stosowane w wielu branżach – przede wszystkim w różnych gałęziach przemysłu, takich jak motoryzacja, obróbka tworzyw sztucznych, a nawet lotnictwo. Główną zaletą takich rozwiązań jest praktycznie nieograniczona swoboda w projektowaniu, co pozwala na tworzenie przedmiotów o niemal dowolnych kształtach.

Formlabs – jeden z najbardziej docenianych producentów drukarek 3D

Na rynku drukarek 3D istnieje wielu producentów, którzy oferują szereg interesujących propozycji. Wśród najciekawszych przedsiębiorstw tego typu warto wyróżnić amerykańską firmę Formlabs, założoną w 2011 roku przez trójkę studentów MIT. Działalność producenta od początku opiera się na wykorzystaniu innowacyjnych technologii i przywiązaniu do wysokiej jakości produktów. Rozwiązania Formlabs można zakupić również w Polsce – są one dostępne w ofercie różnych sprzedawców działających w naszym kraju, np. na stronie https://global3d.pl/pl.

Jaki model Formlabs wybrać? Decyzja pod tym względem powinna zależeć głównie od potrzeb i wymagań związanych z docelowym zastosowaniem. Na pewno warto zwrócić uwagę na następujące modele:

  • drukarka 3D Formlabs Fuse 1+ – przemysłowy model działający z użyciem technologii SLS, przeznaczony przede wszystkim do wykonywania prototypów i małych serii;
  • drukarka 3D Formlabs Form 3BL – żywiczna drukarka wielkoformatowa, dopasowana pod kątem wymagających zastosowań związanych z medycyną i stomatologią;
  • drukarka 3D Formlabs Form 3L – żywiczna drukarka o podobnej charakterystyce jak model 3BL, wykorzystująca technologię LFS, która pozwala na swobodne korzystanie w niemal dowolnych warunkach;
  • drukarka 3D Formlabs Form 3B+ – kompaktowy model stomatologicznej drukarki 3D z precyzją do 25 mikrometrów;
  • drukarka 3D Formlabs Form 3+ – żywiczna drukarka, która łączy szybkość działania i wysoką precyzję dzięki zastosowaniu technologii LFS i zmniejszeniu plamki lasera do 85 mikrometrów.
Zobacz:  7 najlepszych cyfrowych platform dla graczy

Przed zakupem warto dokładnie zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat poszczególnych modeli. Poza samym rodzajem technologii najważniejsze parametry obejmują m.in. moc lasera, rozdzielczość osi, grubość drukowanych warstw czy wymiary pola roboczego.

Nie tylko drukarka – co jeszcze jest potrzebne do druku 3D?

Aby móc wykonywać wydruki 3D, niezbędne będą także odpowiednie materiały i akcesoria. W zależności od zastosowanej technologii tworzywa bazowe mogą być różne – w sklepach zajmujących się sprzedażą drukarek można jednak bez problemu znaleźć odpowiednie rozwiązania. Oprócz tego przydatne mogą być np. specjalne stoły drukujące i powierzchnie do druku, które znacznie ułatwiają pracę z modelami.

Kliknij aby ocenić:
[Total: Average: ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Technologia

Jak łatwiej prać i suszyć ubrania?

Technologia

Wzmacniacz słuchawkowy: Wszystko, co musisz wiedzieć

Technologia

Jakie rodzaje oprogramowania na zamówienie mogą być zaprojektowane przez specjalistów?

Technologia

Laptop do nauki. Jaki warto wybrać?

Technologia

Pendrive z logo na miarę Twojej marki. Personalizacja i trendy w świecie nośników danych

Technologia

Freelancer SEO – Czym zajmuje się specjalista od pozycjonowania stron?

praca dla programisty
Technologia

Czy juniorom naprawdę tak trudno znaleźć pracę? Przegląd rynku pracy programistów

Języki programowania
Technologia

Praca przy produkcji gier? Jakie języki programowania warto znać?

Technologia

PS5 bez napędu czy z napędem? Jaką konsole Playstation 5 wybrać?