Czy juniorom naprawdę tak trudno znaleźć pracę? Przegląd rynku pracy programistów

praca dla programisty
(Zaktualizowano: 30 grudnia, 2023)

Zapotrzebowanie na programistów rośnie z roku na rok. Możliwości zawodowe, dogodne warunki pracy i całkiem wysoka stawka przyciąga coraz więcej młodych osób. Co sytuacja na rynku pracy proponuje właśnie takim początkującym? Zobaczmy. 

Jak zacząć pracę jako programista?

Początki w każdym zawodzie będą trudne i wymagające, dlatego zawsze warto mieć trochę doświadczenia w postaci staży albo praktyk, które pozwolą Ci się przygotować do nowego miejsca pracy. Patrząc na to, że kierunki informatyczne niezwykle rozwinęły się w przeciągu kilkunastu lat kandydatów na jedno stanowisko w firmie IT jest dużo. 

Żeby wyróżnić się pozytywnie od reszty konkurencji, musisz być na bieżąco. Ciągła ewolucja, innowacje i nowinki technologiczne wymuszają na początkujących programistach bardzo dużo własnego zaangażowania i wiedzy. 

Żeby dostać się na stanowisko w firmie IT, zawsze trzeba było być wykwalifikowanym pracownikiem. Kiedyś jednak wymagania pracodawców były mniejsze, dużo firm proponowało staże i stanowiska juniorskie, na których zdobywało się większość wiedzy. Może przez ilość kandydatów, a może przez rosnące wykształcenie i doświadczenie starszych pracowników znalezienie otwartego stanowiska juniorskiego nie jest zbyt proste. Nie oznacza to jednak, że należy się poddawać!

Jak doszlifować swoje CV?

Musisz umieć się pokazać. Połączyć podstawową wiedzę z twórczością i ciągle rozwijającymi się nowymi technologiami. Jeśli nie jesteś do końca pewien swoich umiejętności, poszukaj kursów, na przykład online, które pomogą Ci uzupełnić wiedzę. Każde kolejne szkolenie będzie świetnie wyglądało w CV i zachęci pracodawców do rozpatrzenia Ciebie jako kandydata. 

Pamiętaj również o budowaniu portfolio. Możesz to robić poprzez udostępnianie swoich kodów przez specjalne strony internetowe łączące społeczność programistów. Twoje własne projekty to najlepszy rodzaj wizytówki, który dobrze prezentuje posiadaną przez Ciebie kreatywność oraz umiejętności kodowania. Wypróbuj również projekty open source. Są one doskonałym miejscem na uczenie się nowych rzeczy i współpracę z innymi osobami na podobnym stanowisku. 

Zobacz:  Czy do głośnika JBL można podłączyć pendrive?

praca dla juniora programisty

Praca dla juniora programisty – gdzie szukać?

Pomimo trudności związanych z poszukiwaniem stanowiska wiele programistów juniorów, którym udaje się pracować w zawodzie, określa rynek pracy jako chłonny. Poza Twoim doświadczeniem i rozbudowanym CV, ważny jest jeszcze sposób szukania pracy. 

Jeśli rozglądasz się za wolnym stanowiskiem w jednym z większych miast w Polsce, koniecznie przejrzyj Internet. Dolny Śląsk stał się w ostatnich latach przyjaznym miejscem dla programistów. Jeśli myślisz nad pracą w tych rejonach, możesz zacząć swoje poszukiwania na przykład od tej strony: https://www.gowork.pl/praca/programista;st/wroclaw;l.

Popularnym sposobem na znalezienie pracodawcy jest również branie udziału w targach pracy. Na wydarzeniach skierowanych do osób młodych, ciągle studiujących z pewnością wystawią się firmy, które poszukują pracowników na stanowiska juniorskie. A jeśli jesteś pewny siebie, skieruj się do swojej wymarzonej firmy i zapytaj o program rekrutacji osobiście. Takie działanie i dedykacją mogą wyróżnić cię potem na tle reszty kandydatów. 

Chociaż rynek pracy dla programistów wygląda odrobinę inaczej niż na początku wieku, zapotrzebowanie na pracowników takiego typu nadal jest duże. Odpowiadaj na ogłoszenia, bierz udział w konkursach i rozmawiaj z pracodawcami. A przede wszystkim – nie rezygnuj!

Artykuł sponsorowany

Kliknij aby ocenić:
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Technologia

Profesjonalny druk 3D – wsparcie dla Twojego projektu

Technologia

Jak łatwiej prać i suszyć ubrania?

Technologia

Wzmacniacz słuchawkowy: Wszystko, co musisz wiedzieć

Technologia

Jakie rodzaje oprogramowania na zamówienie mogą być zaprojektowane przez specjalistów?

Technologia

Laptop do nauki. Jaki warto wybrać?

Technologia

Pendrive z logo na miarę Twojej marki. Personalizacja i trendy w świecie nośników danych

Technologia

Freelancer SEO – Czym zajmuje się specjalista od pozycjonowania stron?

Języki programowania
Technologia

Praca przy produkcji gier? Jakie języki programowania warto znać?

Technologia

PS5 bez napędu czy z napędem? Jaką konsole Playstation 5 wybrać?