Jak zrobić Ź na klawiaturze komputera lub w laptopie?

(Zaktualizowano: 16 czerwca, 2023)

Jak zrobić ź na klawiaturze laptopa na Windows?

Aby wpisać literę “ź” na klawiaturze laptopa z systemem Windows, istnieją różne metody w zależności od konfiguracji języka klawiatury.

Jeżeli korzystasz z klawiatury ustawionej na język polski (programisty), aby wpisać “ź”, po prostu naciśnij prawy Alt (znany również jako AltGr) jednocześnie z literą “z”.

Jeżeli natomiast korzystasz z klawiatury ustawionej na język angielski (US lub UK), potrzebujesz skorzystać z tzw. kodów Alt. Aby wpisać “ź”, najpierw naciśnij i przytrzymaj klawisz Alt, następnie na klawiaturze numerycznej wprowadź kod 377 dla dużej litery “Ź” lub 378 dla małej litery “ź”, po czym zwolnij klawisz Alt.

W przypadku, gdy na Twoim laptopie nie ma klawiatury numerycznej, spróbuj uruchomić ekranową klawiaturę. Wyszukaj “klawiatura ekranowa” w menu Start, uruchom ją, a następnie korzystając z myszki wprowadź wymagane kody.

Jeśli korzystasz z klawiatury często, rozważ zmianę ustawień języka klawiatury na język polski. Można to zrobić w ustawieniach systemu Windows, w sekcji “Czas i język”. Pamiętaj jednak, że może to wpłynąć na układ innych klawiszy.

Jak zrobić ź na klawiaturze laptopa na Macu?

Aby wpisać literę “ź” na klawiaturze laptopa Mac, możesz skorzystać z jednego z kilku dostępnych sposobów, w zależności od konfiguracji języka klawiatury.

Jeśli używasz klawiatury ustawionej na język polski, literę “ź” wprowadzisz naciskając prawy klawisz “alt” (znany również jako “option”) jednocześnie z literą “z”.

Jeżeli natomiast korzystasz z klawiatury ustawionej na język angielski, możesz skorzystać z tzw. “dead keys”. Aby wpisać “ź”, naciśnij i zwolnij klawisz “option” a następnie naciśnij “z”. Zauważ, że ta metoda wprowadza “ż” zamiast “ź”. Niestety, na standardowej klawiaturze angielskiej na Macu nie ma prostego sposobu na wpisanie “ź”.

Alternatywnie, możesz skorzystać z narzędzia “Paleta znaków”. Aby ją otworzyć, wybierz “Edytuj” z paska menu, następnie “Emotikony i symbole”. Znajdź “ź” wśród dostępnych znaków i wstaw go do tekstu.

Zobacz:  Zarabiaj na oglądaniu filmów. Poradnik jak oglądać filmy online i zarabiać pieniądze

Jeśli często piszesz po polsku, rozważ zmianę ustawień języka klawiatury na polski. Można to zrobić w “Preferencjach systemowych”, w sekcji “Klawiatura”.

Kliknij aby ocenić:
[Total: Average: ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poradniki

Jak zmienić wiek na Tinderze?

Poradniki

Jak zrobić serduszko na klawiaturze na Iphone i Android?

Poradniki

Jak sprawdzić, czy ktoś ignoruje wiadomości na messengerze?

Poradniki

Jak to działa “Zadaj mi pytanie” na Instagramie – Jak zadawać pytania na Instagramie?

Poradniki

Jak zmienić wiek na Youtube? Jak zmienić datę urodzenia na Youtube?

Poradniki

Jak zmienić swoje imię na Tinderze? 

Poradniki

Jak sprawdzić czy ktoś ignoruje wiadomości na Messengerze?

Poradniki

Co oznacza w sms dwa znaki zapytania? Dlaczego emotikony nie wyświetlają się?

Poradniki

Jak zmienić lokalizacje na snapchacie?