Kolejny błąd banków z korzyścią dla kredytobiorców

(Zaktualizowano: 22 maja, 2024)

Nieuwaga banków spowodowała, że kredytobiorcy mogą podważyć swoje umowy kredytowe i z powodzeniem uzyskać sądowe unieważnienie zapisów odnoszących się do wskaźnika WIBOR z uwagi na uznanie jego abuzywności. Z opcji tej korzysta coraz więcej kredytobiorców, odnosząc sukcesy.

Obowiązku banku przy sporządzaniu umów kredytu

Banki oferując klientowi kredyt zobowiązane są do rzetelnego informowania klienta, kredytobiorcy o zasadach kredytowania, zwłaszcza w zakresie ryzyka finansowego i sposobu ustalania, wyliczania wysokości oprocentowania, raty kredytu. Precyzyjne i poprawne sporządzenie umowy kredytowej to podstawa. Wszelkie nadużycia ze strony banku powodują zachwianie zaufania. Tymczasem nadmierne wzrosty wskaźnika WIBOR okazały się przykładem na czerpanie korzyści finansowych przez banki  poprzez zawyżanie wskaźnika procentowego biorącego udział w obliczaniu rat kredytowych. 

Abuzywne klauzule WIBOR w umowach kredytowych

Większość umów o kredyt złotówkowy bazuje na wyliczeniach raty kredytu z uwzględnieniem nie tylko oprocentowania zobowiązania ale i stopy referencyjnej WIBOR. Sposób obliczenia wskaźnika, ustalenia jego wysokości procentowej został wzięty pod lupę po tym jak w ciągu zaledwie dwóch lat wskaźnik był podnoszony kilkukrotnie ostatecznie jego wartość wzrosła ponad sto procent. Dopóki WIBOR wynosił ułamek procenta nikt się nie interesował regulaminem jego ustalania. Tymczasem pokrętne zasady decydowania o wysokości WIBOR wskazują na możliwosć dowolnosci w kreowaniu oprocentowania. Wskaźnik ustalany jest na podstawie fikcyjnych i potencjalnych transakcji międzybankowych. Tym samym uznano WIBOR za sprzeczny z prawem, dając możliwość kredytobiorcom do usunięcia zapisów o WIBOR z umowy kredytowej. 

Usunięcie WIBOR, czy warto?

Usunięcie wskaźnika WIBOR z umowy kredytowej znacząco obniża ratę kredytową jak też powoduje konieczność przeliczenia na nowo zobowiązania wstecz i zwrot nadpłaconych środków wynikających z uwzględniania w racie oprocentowania zobowiązania. Biorąc pod uwagę, że obecnie WIBOR oscyluje wokół tzrech procent, a jeszcz ekilak lat wstecz był to ułamek procenta są to realne korzyści, zwłaszcza przy wyższych sumach kredytowych. Pomoc w sprawdzeniu korzyści i możliwości powództwa unieważnienia WIBOR zapewnia wibor kancelaria swoimi usługami porad prawnych, analizy dokumentów. 

Zobacz:  Zawieszka zapachowa do samochodu – o czym pamiętać podczas jej wyboru i stosowania?

Krok po kroku – unieważnienie WIBOR

Niestety unieważnienie WIBOR w umowach kredytowych nie jest automatyczne, wymaga wnioskowania kredytobiorcy. Mając podstawy do roszczenia usunięcia WIBOR z umowy należy liczyć się z ryzykiem, bowiem sąd nie ma obowiązku podzielić naszej argumentacji za wyjątkiem oczywistych przypadków, którym trudno zaprzeczyć. To na ile szans mamy na wygraną z bankiem przed sądem można przewidzieć w drodze analizy umowy oraz na bazie zdobytego doświadczenia i wiedzy z zakresu postępowania w sprawach frankowych, które są analogiczne pod kątem abuzywnosci.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Kliknij aby ocenić:
[Total: Average: ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ogólne

Przewodnik po opakowaniach kartonowych – najlepsi producenci, ceny, materiały i miejsce zakupu

Ogólne

Budowanie Kariery w Tworzeniu Gier: Kluczowe Umiejętności i Narzędzia

Ogólne

Liczebniki – kiedy się przydają w angielskim?

Ogólne

Pianka PE – jakie są jej najważniejsze właściwości?

Ogólne

Trendy w opakowaniach, czyli pudełka kartonowe ozdobne i ich zastosowania

Ogólne

Jak znaleźć dobrego korepetytora? Oto kilka cennych porad!

Ogólne

Kredyt frankowy to już nie problem

Ogólne

Pudełka magnetyczne na produkty – eleganckie i praktyczne!

Ogólne

Czy opcja wynajmu długoterminowego samochodu faktycznie się opłaca?