Uczeń nie musi mieć piątki z każdego szkolnego przedmiotu – to zdrowe podejście, z którym nie ma nawet sensu dyskutować. Fakt jest jednak taki, że lepsze oceny na świadectwie dają szansę młodej osobie na dostanie się do lepszej szkoły średniej, dlatego nie powinno się również dopuszczać do występowania skrajnych braków programowych. Właśnie dlatego tak wielu rodziców zapisuje dzieci na korepetycje z matematyki, chemii, języka angielskiego oraz przeróżnych innych szkolnych przedmiotów. Dziś opowiemy o tym, jak znaleźć dobrego korepetytora. Co zrobić, aby pieniądze przeznaczone na korepetycje dla dziecka nie poszły na marne? Sprawdźmy!
Spis treści
Jak znaleźć korepetycje dla dziecka?
Jak znaleźć dobrego korepetytora? Oto kilka kroków, które ułatwią te poszukiwania – podejmij je jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze danej szkoły czy nauczyciela. Dzięki tym poradom minimalizujesz szansę tego, że pieniądze wydane na korepetycje przysłowiowo „pójdą w błoto”, a Twoje dziecko w dalszym ciągu będzie miało problemy w szkole przez zaległości programowe. Już we wstępie warto jeszcze poruszyć jedną istotną kwestię – często w głowach uczniów i rodziców gości błędne przekonanie, że zapisanie dziecka na korepetycje świadczy o tym, że nie radzi sobie ono w szkole.
Nic bardziej mylnego – uczęszczanie na korepetycje świadczy o odpowiedzialności i chęci nadrobienia braków programowych wynikłych z tego, że nie każdemu przecież z łatwością przychodzi nauka konkretnego przedmiotu. Jeden uczeń będzie świetny z matematyki, ale nauka angielskiego może być dla niego czymś bardzo problematycznym. Inny natomiast świetnie będzie sobie radził z językiem angielskim, ale trudność będzie mu sprawiało opanowanie ułamków czy rozwiązywanie zadań z fizyki – to absolutnie normalne. Dobrze, jak w takim razie znaleźć najlepsze korepetycje z matematyki, angielskiego, fizyki czy jakiegokolwiek innego przedmiotu? Oto kilka porad, dzięki którym znajdziesz dobrego korepetytora!
Korepetycje online czy stacjonarne?
Jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań warto porozmawiać z dzieckiem o tym, czy wygodniej byłoby mu uczęszczać na zajęcia w formacie online, czy stacjonarnym. Z jednej strony możliwość zdalnego uczęszczania na korepetycje jest bardzo wygodna – w takiej sytuacji uczeń nie poświęca czasu na dojazdy lub nie musi przyjmować nauczyciela w domu. Z drugiej natomiast strony, w trakcie korepetycji stacjonarnych uczeń ma bezpośredni kontakt korepetytorem. W wielu przypadkach taka forma zajęć przynosi lepsze efekty.
Zajęcia solo czy grupowe
Kolejną kwestią, którą warto rozważyć, przed rozpoczęciem naszych poszukiwań jest to czy w naszym przypadku lepiej sprawdzą się zajęcia 1:1 z nauczycielem, czy te, które prowadzone są w grupie. Jeżeli mowa o zajęciach solo to taki format najlepiej sprawdza się w wypadku korepetycji z przedmiotów ścisłych, czy zajęć takich jak przygotowania do egzaminu 8klasisty albo do matury. Z kolei jeżeli mowa o języku angielskim to nie ma tu jasnej reguły – angielski dla dzieci często prowadzony jest w grupach, choć równie dużą popularnością cieszą się zajęcia prowadzone z pojedynczym uczniem. Zazwyczaj im osoba jest starsza, tym chętniej wybiera zajęcia właśnie w formacie 1:1.
Wybierz metodykę nauczania
Dziś w dobie rozwoju technologicznego i ewolucji podejścia do kwestii edukacji możemy przebierać w korepetycjach i zajęciach dodatkowych prowadzonych przeróżny sposób. Warto o tym wiedzieć i zastanowić się, czy alternatywna forma nauczania nie sprawdzi się lepiej w przypadku naszej pociechy. Często bywa tak, że uczeń nie może zrozumieć zasad rządzących danym przedmiotem nie ze względu na niechęć czy brak umiejętności, ale ze względu na to, że jest on wykładany w mało atrakcyjny dla młodego umysłu sposób. Przyczyną zaległości może być również niewielkie zaangażowanie nauczyciela w prowadzenie lekcji – byle „odklepać swoje” i pójść do domu. Nie od wczoraj wiadomo, że nauka poprzez zabawę przynosi doskonałe rezultaty – to właśnie dlatego, że taka forma angażuje uwagę ucznia. Zamiast tradycyjnych korepetycji może warto więc rozważyć zajęcia takie jak matematyka w Minecrafcie, lub nauka programowania z Lego – jeżeli w ich ramach jest realizowany program szkolny, to mogą się one okazać strzałem w dziesiątkę!
Zapisz dziecko na lekcję próbną
Każda szanująca się szkoła lub nauczyciel oferuje pierwsze kilkadziesiąt minut darmowych zajęć – to czas, w którym uczeń może ocenić, czy format nauczania oraz osoba nauczyciela mu odpowiada, czy nie. To bardzo istotne – jeżeli okaże się, że nauczyciel z jakiegoś powodu nie znajduje wspólnego języka z uczniem, to może lepiej poszukać kogoś innego? Cóż, korzystając z darmowej lekcji próbnej, nic nie tracimy – w najgorszym przypadku zaczniemy szukać korepetytora od nowa.
Połączenie nauki z zabawą na zajęciach dodatkowych
W powyższy klucz idealnie wpisuje się na przykład gdyńska Kopalnia Nauki i Wiedzy – pierwsza w Polsce certyfikowana jednostka administracyjna, w której zajęcia prowadzone są właśnie w świecie Minecrafta lub Lego Education. Takie zajęcia nie tylko łączą przyjemne z pożytecznym, czyli naukę z zabawą, ale również wspierają rozwój wielu innych umiejętności u młodej osoby – na przykład wyobraźnię przestrzenną i kreatywność. Po stronie ucznia i rodzica leży wybór, czy woli zapisać się na zajęcia indywidualne w formacie online, czy stacjonarne w grupie. Które sprawdzą się lepiej w Twoim przypadku? Całe szczęście nie musisz się nad tym zastanawiać – wystarczy zapisać się na darmową lekcję próbną, aby samodzielnie się przekonać, który format zajęć sprawdzi się lepiej w Twoim przypadku!
Artykuł sponsorowany
Autor:
Jan Kaźmierczak