Jak utrzymać porządek w spiżarni?

(Zaktualizowano: 28 listopada, 2023)


Masz problem z porządkiem w spiżarni? Pomożemy Ci go rozwiązać. Przeczytaj nasz artykuł, a poznasz cenne wskazówki, które pomogą uporządkować spiżarnię!

Porządek w spiżarni – praktyczne porady

Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim sezon na przygotowywanie przetworów. Warto już teraz zrobić porządki w spiżarni, aby wolne miejsce czekało na nowe słoiki i aby nie pomieszały się one z resztami zeszłorocznych zapasów. Podpowiadamy, jakich zasad należy się trzymać przy organizowaniu domowej spiżarki oraz jakie akcesoria pomocne w utrzymaniu idealnego porządku ma w swojej ofercie sklep z kartonami klapowymi Centrumpakowania.com.

Jak poukładać zapasy w spiżarni?

Domowa spiżarka zazwyczaj ma postać regałów, na których przechowujemy słoiki z przetworami, ale także ziemniaki, cebulę, buraki, zapasy mleka, mąki, cukru, soków w kartonach czy wody butelkowanej. Wiele osób traktuje ją także jako schowek na różnego rodzaju przedmioty, po które sięgamy rzadko, a ciężko wygospodarować na nie miejsce gdzie indziej, np. blaszki do ciast czy frytkownica. Wszystko to trzeba poukładać „z głową”, czyli biorąc pod uwagę trzy kwestie – ciężar, temperaturę i przydatność.

Jeśli chodzi o ciężar, zasada jest prosta – na górnych półkach regału umieszczamy rzeczy lekkie i takie, z których korzystamy rzadko. Dolne będą odpowiednie dla ciężkich zapasów i dla warzyw – z dwóch powodów. Po pierwsze, przy posadzce utrzymuje się niższa temperatura, a zatem w mniejszym stopniu narażamy warzywa na zepsucie. Po drugie zaś, resztki ziemi, jakie osadzają się na ziemniakach czy cebuli, nie będą miały szansy zanieczyszczać wyżej położonych półek, a zatem zachowamy większą czystość. W kwestii przydatności chodzi natomiast o to, aby w połowie wysokości regału znajdowały się rzeczy, po które sięgamy najczęściej.

Zobacz:  Przewodnik po świecie gry One Piece Card Game

Przy organizowaniu regału w spiżarni musimy mieć na względzie nie tylko jego wysokość, ale i głębokość. Najprościej mówiąc – przy ścianie należy ustawiać produkty, które mogą poleżeć najdłużej, natomiast najstarsze przetwory i wszelkie produkty, którym kończy się termin ważności, ustawiamy w pierwszej linii. Również dokładając na półkę nowe towary musimy pamiętać o tym, aby ustawiać je od ściany. To technika składowania, która w logistyce fachowo określana jest jako FIFO – First In First Out – i pomaga zapanować nad zapasami, aby żadne nie uległy przeoczeniu i zepsuciu.

Przydatne akcesoria do spiżarki

Zabezpieczenie zapasów w spiżarce przed kurzem czy wilgocią, a także posegregowanie ich tematycznie lub pod względem daty ważności może być ułatwione, jeżeli użyjemy do tego odpowiednich narzędzi. Oto jedne z najbardziej przydatnych akcesoriów do spiżarki:

  • Kartony do przechowywania – umieszczenie słoików w kartonie to idealny sposób, by ochronić je przed kurzem i przypadkowym zrzuceniem z półki. Nie musisz też przyklejać oznaczenia do każdego słoika z osobna – wystarczy podpisać karton, np. „Dżem truskawkowy 2022”,
  • Arkusze tekturowe – możemy traktować je jako przekładki pomiędzy słoikami umieszczonymi w kartonie lub jako podkładkę dla rzeczy stawianych bezpośrednio na półce,
  • Taśma papierowa – po zewnętrznej stronie taśmy papierowej można pisać – nawet zwykłym długopisem. Jeżeli zależy Ci więc na oznaczeniu pojedynczych słoików, możesz ją do tego wykorzystać. To o wiele szybszy i wygodniejszy sposób, niż wycinanie fragmentów kartki i przyklejanie ich do słoika zwykłą taśmą klejącą.

Smaki lata zamknięte w słoiczkach to coś, po co w porze jesiennej i zimowej sięgamy z radością. Domowa spiżarka, w której panuje porządek, staje się jeszcze przyjemniej kojarzonym miejscem. Warto zaopatrzyć się w materiały przydatne do jej przemyślanego zaaranżowania.

Kliknij aby ocenić:
[Total: Average: ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ogólne

Dlaczego każdy przedsiębiorca powinien pomyśleć o zastrzeżeniu nazwy?

Ogólne

Gotowe kosze prezentowe: Idealne rozwiązanie na każdą okazję

Ogólne

Snusy: Bezpieczniejsza Alternatywa dla Palaczy czy Nowe Zagrożenie?

Ogólne

Wanna czy prysznic do łazienki – na co się zdecydować?

Ogólne

Przewodnik po opakowaniach kartonowych – najlepsi producenci, ceny, materiały i miejsce zakupu

Ogólne

Budowanie Kariery w Tworzeniu Gier: Kluczowe Umiejętności i Narzędzia

Ogólne

Liczebniki – kiedy się przydają w angielskim?

Ogólne

Pianka PE – jakie są jej najważniejsze właściwości?