Jak stworzyć grę w Roblox?

Roblox jak zrobic gre
(Zaktualizowano: 1 lipca, 2023)

Jak zrobić grę w Roblox? Kompleksowy poradnik tworzenia gier

Roblox Studio jest jednym z najdoskonalszych narzędzi do nauki tworzenia gier w Roblox. Zawiera wiele funkcji, które pozwalają na stworzenie gry zgodnie z Twoją wyobraźnią. Poniżej opisano proces tworzenia gry krok po kroku:

Zainstaluj Roblox Studio

Na samym początku odwiedź oficjalną stronę Roblox Studio i kliknij na “utwórz” w górnym menu. Na stronie, która się pojawi, znajdziesz różne filmy instruktażowe. Kliknij “Rozpocznij tworzenie” – jeśli to Twoja pierwsza wizyta na stronie, rozpocznie się proces instalacji Roblox Studio.

Uruchom Roblox Studio

Następnie, klikając “Rozpocznij tworzenie”, aplikacja automatycznie sprawdzi czy posiadasz odpowiednią wersję na swoim komputerze i ją uruchomi. Przed Tobą pojawi się ekran z mnóstwem opcji tworzenia gier.

Wybierz bazę dla swojej gry w Roblox Studio

Na tym etapie zetkniesz się z wieloma opcjami, które pozwolą Ci lepiej poznać środowisko Roblox. Dzięki temu zrozumiesz, jakie typy gier są możliwe do stworzenia na tej platformie. Najlepszą opcją dla początkujących jest wybór szablonu “BASEPLATE”.

Rozpocznij tworzenie swojej gry w świecie Roblox

Po otwarciu nowego projektu zauważysz, że masz do dyspozycji wiele opcji i komend. Są one łatwe do nauki, wystarczy trochę cierpliwości i praktyki.

Tworzenie pierwszego obiektu

W menu na górze ekranu wybierz “HOME”, a następnie znajdź klocek oznaczony jako “Część”. Po kliknięciu, pojawi się na ekranie. Możesz stworzyć inne typy obiektów, otwierając menu.

Zobacz:  Czym jest roblox? Roblox czyli najpopularniejsza gra na świecie!

Zmień rozmiar, obróć i przesuń klocek

Te trzy opcje są łatwo dostępne w menu. Dzięki nim możesz dostosować predefiniowany klocek:

  • Skala: pozwoli Ci zmieniać kształt swoich klocków – wydłużać je lub zwiększać wysokość. Wybierzesz kształt, który najbardziej Ci odpowiada.
  • Przesuwanie: tu możesz przesunąć klocek, wybierając kierunek za pomocą strzałek.
  • Obracanie: dzięki temu możesz obracać klocki, ustawiając je w różnych kierunkach lub położeniach, w zależności od Twojej kreatywności.

Usuwanie terenu

Aby usunąć teren dostarczony przez Roblox Studio, przejdź do prawego okna i poszukaj pola “Explorer”. Tam znajdziesz rozwijane menu obszaru roboczego, które zawiera obiekty składające się na Twoją grę. Wybierz obiekt o nazwie “BasePlate” i naciśnij “delete”. Tym samym teren zostanie usunięty, a pozostanie tylko niebieskie niebo.

Tworzenie punktu odrodzenia

Punkt odrodzenia to lokalizacja, w której Twoja postać gry (awatar) pojawia się zawsze, gdy zaczynasz grę lub gdy Twoja postać gubi życie. Jest to kluczowy element, bez którego nie będziesz mógł uruchomić gry. Aby go stworzyć, przejdź do menu, wybierz zakładkę “MODEL” i kliknij symbol wschodzącego słońca po prawej stronie. Na Twojej mapie pojawi się nowy klocek z tym symbolem.

Projektowanie gry platformowej w Roblox

Kiedy już poznasz wszystkie narzędzia, możesz przystąpić do tworzenia gry platformowej w Roblox. Możesz stworzyć różne platformy korzystając z funkcji duplikowania. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek do zaprojektowania:

Możesz zduplikować klocek za pomocą “Ctrl + D”.

Masz możliwość tworzenia tzw. iluzorycznych platform. Wybierz klocek, następnie przejdź do panelu Właściwości i w segmencie Zachowanie włącz lub wyłącz funkcję “Anchored”. Użyj tej funkcji, jeśli chcesz, aby platforma utrzymywała się w miejscu, nawet jeśli brakuje pod niej terenu. lub CanCollide (jeśli chcesz, aby platforma była solidna, czy nie, jeśli chcesz, aby awatar przeniósł ją po umieszczeniu w niej).

Kliknij aby ocenić:
[Total: 2 Average: 3]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Gaming

Czy fotel gamingowy to konieczny wydatek? Fotele gamingowe – czy naprawdę ich potrzebujemy?

CSGO Gaming

Rangi w CS2. Nowe rangi w Counter-Strike 2

Gaming

Jak zrobić łuk i strzały w Sons of The Forest

Gaming

Jak sprzedać auto w Need For Speed Heat?

Gaming GTA V

Jak nurkować i pływać w GTA V?

Gaming GTA V

Czy można grac w gta 5 online pc z ps4?

CSGO Gaming

Od ilu lat jest CS GO? Od ilu lat można grać w counter-strike 2?

Gaming Valorant

Jak zwrócić skina w Valorant?

Gaming Genshin Impact

Kim jest Shenhe? | Genshin Impact