W jakiej kolejności oglądać planeta małp? Seria planeta małp chronologicznie

kolejność planety małp

Planeta małp – o czym opowiada?

Planeta małp to seria filmów oparta na powieści Pierre’a Boulle’a, która z czasem stała się wielowymiarowym uniwersum. Pierwotna opowieść koncentruje się na astronautom, którzy lądują na planecie zdominowanej przez inteligentne małpy. W miarę rozwoju serii filmów, fabuła rozszerza się, przedstawiając historię upadku ludzkości i wzrostu cywilizacji małp. W późniejszych odsłonach poznajemy historię ewolucji małp, ich buntu przeciwko ludziom i wreszcie całkowitego przejęcia władzy nad Ziemią. Filmy badają tematy związane z ludzką naturą, rasizmem, etyką naukową, a także relacją międzygatunkową. Każdy film z serii wnosi nowe elementy do opowieści, poszerzając kontekst i dodając głębi do uniwersum „Planety małp”. Przez lata stała się ona nie tylko kultowym zjawiskiem popkulturowym, ale także ważnym komentarzem społecznym na temat ludzkiej egzystencji i naszej roli w świecie.

Kolejność chronologiczna planety małp

Uniwersum „Planety Małp” to skomplikowana oś czasu, łącząca oryginalną serię filmów z lat 1968-1973 z nową serią prequeli z XXI wieku. Aby w pełni zrozumieć tę serię science fiction, warto zastanowić się, w jakiej kolejności powinienem oglądać filmy.

Najlepiej oglądać filmy według linii czasu, a nie kolejności wydania. Rozpoczynając od prequeli: „Geneza Planety Małp” ukazuje początek, kiedy naukowiec, grany przez Jamesa Franco, stworzył lek, który uczynił małpy człekokształtne inteligentnymi. „Ewolucja Planety Małp” i „Wojna o Planetę Małp” (ang. „Dawn of the Planet of the Apes” i „War for the Planet of the Apes”) z udziałem Andy’ego Serkisa jako Cezara, kontynuują tę historię.

Następnie przechodzimy do oryginalnej serii filmów: „Planeta Małp” to klasyk z 1968, gdzie astronauci rozbijają się na obcej planecie, a małpy rządzą światem. „W Podziemiach Planety Małp” (ang. „Beneath the Planet of the Apes”) z 1970 roku oraz „Ucieczka z Planety Małp” z 1971 roku kontynuują losy postaci jak Zira i Cornelius. „Podbój Planety Małp” i „Bitwa o Planetę Małp” z lat 1972-1973 zamykają tę linię czasu.

Zobacz:  Jak duży jest telewizor 24 cale: Jakie są wymiary 24-calowego telewizora?

Ponowne uruchomienie z 2001 roku z udziałem Marka Wahlberga jest osobnym podejściem do tematu i można je traktować jako alternatywną pętlę czasową.

Dla pełnego zrozumienia całości warto także sięgnąć po serial telewizyjny i animowany. W całej serii pojawiają się motywy walki pomiędzy ludźmi i małpami, konflikty wewnętrzne bohaterów oraz refleksje nad naturą człowieczeństwa.

Zobacz również kolejność spider mana.

Geneza Planety Małp

„Geneza Planety Małp”: Film opowiada o początkach powstania inteligentnych małp. Naukowiec, Will Rodman, pracuje nad lekiem na chorobę Alzheimera, testując go na szympansach. Jeden z eksperymentów prowadzi do powstania szympansa o nazwie Cezar, który wykazuje zdolności intelektualne porównywalne z ludźmi. Kiedy Cezar zostaje źle potraktowany i zamknięty, zaczyna on organizować bunt wśród innych małp, co prowadzi do wybuchu konfliktu między ludźmi a małpami.

Ewolucja Planety Małp

„Ewolucja Planety Małp”: Po wydarzeniach z pierwszego filmu, Cezar staje na czele społeczności inteligentnych małp mieszkających w lesie. Jednakże niestabilne relacje między ludźmi a małpami prowadzą do napięć. Cezar musi walczyć o zachowanie pokoju, jednocześnie borykając się z wewnętrznymi konfliktami i zagrożeniem ze strony ludzi.

Wojna o Planetę Małp

„Wojna o Planetę Małp”: Film przedstawia kulminacyjny moment w konflikcie między małpami a ludźmi. Cezar, teraz doświadczony przywódca, prowadzi swoje małpy przeciwko ludzkiemu wojsku pod wodzą bezwzględnego pułkownika. W wyniku tej krwawej wojny, losy obu gatunków zostaną na zawsze przesądzone.

Planeta Małp

„Planeta Małp”: Klasyczny film z 1968 roku opowiada historię astronautom, którzy lądują na tajemniczej planecie. Szybko odkrywają, że dominującą formą życia są małpy, które traktują ludzi jak zwierzęta. Główny bohater, Taylor, staje się ich więźniem i desperacko stara się uciec. Jego podróż prowadzi go do szokującego odkrycia o prawdziwej naturze tej planety i jej przeszłości. Film jest głębokim komentarzem na temat ludzkiej natury, konfliktów społecznych i konsekwencji naszych działań.

Zobacz:  Jak wkomponować w wystrój kuchni kuchnię wolnostojącą retro? Inspiracje

W Podziemiach Planety Małp

„W Podziemiach Planety Małp”: Po odkryciu zaskakującej prawdy o „Planecie Małp”, Taylor i jego towarzyszka Nova natrafiają na kolejną tajemniczą cywilizację – postapokaliptyczne społeczeństwo ludzi żyjących pod ziemią. Ci ludzie wierzą w kult atomu i żyją w strachu przed małpami. Film rozszerza uniwersum poprzez przedstawienie innych aspektów społeczeństwa tej dystopijnej przyszłości.

Ucieczka Z Planety Małp

„Ucieczka z Planety Małp”: Trójka inteligentnych małp – Cornelius, Zira i Dr Milo – podróżuje wstecz w czasie do współczesnej (dla nich) Kalifornii lat 70. XX wieku. Początkowo są traktowani jako celebryci, ale w miarę poznawania ich historii i potencjalnej przyszłości Ziemi, ludzie zaczynają traktować małpy jako zagrożenie. Film analizuje reakcje ludzi na obcego oraz konsekwencje wiedzy o przyszłości.

Podbój Planety Małp

„Podbój Planety Małp”: Akcja filmu ma miejsce po wydarzeniach z „Ucieczki z Planety Małp”. Po zagładzie większości ludzkiej populacji przez wirus, małpy stały się dominującym gatunkiem, podczas gdy ludzie są niewolnikami i pracują dla małp. Cezar, syn Corneliusa i Ziry, jest nieświadomy swojej dziedzictwa, ale odkrywa prawdę o traktowaniu ludzi przez małpy i o swoich rodzicach. Jego rosnące poczucie niesprawiedliwości prowadzi do organizacji buntu przeciwko represyjnym reżimom małp. Film bada kwestie niewolnictwa, rewolucji i poszukiwania tożsamości w brutalnym świecie.

Bitwa O Planetę Małp

„Bitwa o Planetę Małp”: Cezar, teraz ugruntowany jako przywódca małp, pragnie stworzyć harmonijne społeczeństwo, w którym małpy i ludzie mogą współistnieć. Jednak nie wszystkie małpy podzielają jego wizję, a resztki ludzkiej cywilizacji również stanowią zagrożenie. Zewnętrzne i wewnętrzne siły naciskają na Cezara, próbując zniszczyć jego marzenia o pokoju. Film jest refleksją nad trudnościami osiągnięcia pokoju po konflikcie oraz konsekwencjami władzy i odpowiedzialności dla lidera w zmiennym świecie.

Kliknij aby ocenić:
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

podchwytliwe pytania
Ogólne

[TOP 100] Najbardziej podchwytliwe pytania wraz z odpowiedzią

Ogólne

Najlepsze wymówki żeby nie iść do pracy dla pracownika

to czy tamto
Ogólne

To czy tamto pytania  – śmieszna gra, ciekawe pytania do zadawania

gry na wieczor panienski
Ogólne

[30 pomysłów] Gry na wieczór panieński – sprawdzone gry i zabawy na wieczór panieński

granie w butelke
Ogólne

Mocne pytania do butelki. Hardkorowe pytania i wyzwania do gry w butelkę

Ogólne

Jak wybrać fotel do grania – poradnik dla graczy

Ogólne

ile sezonów ma Demon Slayer?

Ogólne

Jak wkomponować w wystrój kuchni kuchnię wolnostojącą retro? Inspiracje

Ogólne

Jak zdobyć Tinder Gold za darmo? Tinder Plus za darmo – jak zdobyć?