Liczebniki – kiedy się przydają w angielskim?

(Zaktualizowano: 19 czerwca, 2024)

Wydaje Ci się, że nie musisz opanowywać wszystkich zasad angielskiego, zwłaszcza gdy są trudniejsze albo wymagają nauczenia się wyjątków? Jest dokładnie odwrotnie – dobrze jest je znać, żeby móc łatwo poradzić sobie z codziennymi konwersacjami. Dziś porozmawiamy o liczebnikach.

Czym są liczebniki?

Te części mowy to nic innego jak, które określają cechy ilościowe rzeczownika. Co to oznacza? Liczebniki mówią Ci o tym, ile jest danych przedmiotów, zjawisk czy osób albo które są one w kolejce. Podobnie jak w języku polskim, występują one również w angielskim. Mogą określać liczbę rzeczy, ich kolejność, uporządkowanie, a także wielokrotność lub kolejność. Choć liczby same w sobie są konkretne, liczebniki mogą też mówić o ilości rzeczy, nie tylko ich liczbie.

Kiedy stosuje się liczebniki?

Jako że liczebnik jest częścią mowy, która jest nierozerwalnie związana z rzeczownikiem, będzie zawsze występował właśnie z nim w parze. Mogą dotyczyć jednak najróżniejszych rzeczy, od określania godzin, przez wiek, długość trwania różnych rzeczy, czy nawet odległości. 

Liczebniki w praktyce – do czego się ich używa?

Tyle o teorii, a teraz czas na praktykę. Kiedy konkretnie używa się angielskich liczebników w rozmowach? Wydaje się, że niezbyt często, jednak tak naprawdę również podczas nauki w szkole są one często spotykane w kontekście rozmów o:

  • wieku – Twoim albo cudzym,
  • godzinie – najczęściej aktualnej, w kontekście pytania o godzinę,
  • dacie, np. podróży czy urlopu albo realizacji zadania w pracy,
  • cenach w sklepach, w tym wydawaniu reszty itd.,
  • miejscu w kolejce w sklepie czy barze.

Jak widzisz, to są najczęściej spotykane przypadki, kiedy używać będziesz liczebników. Oczywiście – niejedyne! Jest ich znacznie więcej, natomiast te są najbardziej popularne.

Zobacz:  Ile lat ma mistrz Yoda? Ile lat ma baby Yoda z The Mandalorian?

Jak łatwo nauczyć się liczebników w angielskim?

Jest na to przynajmniej kilka metod! W przypadku dzieci często polecane są rozmaite piosenki i wierszyki. Dzięki nim dzieci uczą się poprzez zabawę, ale nie znaczy to, że ta metoda jest przydatna tylko w ich przypadku. Wiele dorosłych osób ma problem z monotonną nauką, dlatego tutaj akurat wszelkie urozmaicenia i wesołe akcenty są mile widziane. 

Jeśli nie masz czasu na chodzenie na zajęcia do szkoły językowej albo po prostu wiesz, że to nie dla Ciebie, istnieją alternatywne metody nauki. Możesz opanować liczebniki angielskie – liczenie od 1 do ∞ po angielsku w 20 minut – wystarczy odpowiednie podejście, czyli w miarę krótkie sesje, dużo praktyki i regularne powtórzenia, które pozwolą sobie utrwalić wszystko również pod kątem aparatu mowy. W ten sposób jesteś w stanie łatwo poznać wszystkie liczebniki, ich wymowę, a jednocześnie praktykować używanie ich w rozmowach.

Liczebniki, jak wszystkie inne części mowy, są niezwykle popularne w języku angielskim. Wiele z nich stosuje się przede wszystkim na bieżąco, w rozmowach podczas spotkań albo w innych kontekstach. Przydają się też podczas załatwiania spraw urzędowych i oficjalnych, dlatego warto je wszystkie znać.

Artykuł sponsorowany

Kliknij aby ocenić:
[Total: Average: ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ogólne

Dlaczego każdy przedsiębiorca powinien pomyśleć o zastrzeżeniu nazwy?

Ogólne

Gotowe kosze prezentowe: Idealne rozwiązanie na każdą okazję

Ogólne

Snusy: Bezpieczniejsza Alternatywa dla Palaczy czy Nowe Zagrożenie?

Ogólne

Wanna czy prysznic do łazienki – na co się zdecydować?

Ogólne

Przewodnik po opakowaniach kartonowych – najlepsi producenci, ceny, materiały i miejsce zakupu

Ogólne

Budowanie Kariery w Tworzeniu Gier: Kluczowe Umiejętności i Narzędzia

Ogólne

Pianka PE – jakie są jej najważniejsze właściwości?

Ogólne

Trendy w opakowaniach, czyli pudełka kartonowe ozdobne i ich zastosowania